DŮM UMĚNÍ - Opavský svět kultury

Sestavuji aktuální kalendář ...
Hledat
Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

GALERIE, VÝSTAVY, PŘEDNÁŠKY
DŮM UMĚNÍ
Pekařská 12, 746 01, Opava, tel.: +420 553 668 734, +420 734 862 481

otevřeno: út - pá 13.00 - 18.00, so - ne 10.00 - 18.00 hod.


30.5. - 31.8.
TĚLO NA TĚLO
Výstava.
Výstava Tělo na tělo představuje autory, jejichž tvorba se dotýká zobrazení lidského těla ve zcela odlišných rovinách, od otevřené exprese až po čistou imaginaci.
Cyklus 15 fotografií pro Henriho Millera Miloslava Stibora v sobě nese syrovou smyslnost a literární podtext. Naopak Milan Borovička ve svých jemných fragmentech a portrétech akcentuje klid, ticho a estetizovanou krásu. Bohumil Kocina zachází s tělem téměř abstraktně - redukuje jej na linii, světlo a tvar.
U Michala Kalhouse se tělesnost jen lehce vynořuje, zůstává naznačena, nedořečená. Na druhém konci spektra Michal Macků používá tělo jako nástroj poznání, jeho díla odhalují především psychické vrstvy bytí.
Kolektiv Ateliéru tělového designu Fakulty výtvarných umění VUT v Brně přemýšlí nad zásadními otázkami fotografické práce s aktem: Kdo je dnes tím krásným objektem? Koho budeme obdivovat, aniž by z toho měl nějaký prospěch? Na koho vrhneme své erotické anebo estetické představy? Kdo by mohl tohle všechno vydržet?
Instalace Hra na pravdu představuje výsledek studiového fotografického experimentu, podloženého úvahami o roli fotografického aktu od 70. let minulého století do současnosti.
Výstava tak klade „Tělo na tělo“. Jednotlivé přístupy se střetávají, překrývají, komunikují.
Kurátoři: Štěpánka Bieleszová, Jakub Kožiál a Lenka Bergerová.




26.4. - 15.6. / arkády Dvořákovy sady
ČERVENÝ KŘÍŽ V OPAVĚ - HISTORIE A SOUČASNOST
Výstava.
Věděli jste, že organizace Červeného kříže působí v českých zemích už téměř 160 let? Byť prvotním impulsem jejího vzniku bylo zlepšení zdravotní péče o raněné vojáky během válečných konfliktů, neméně důležitou činnost posléze vyvíjela také v mírových dobách. Postupně se přeměnila na jednu z nejvýznamnějších mezinárodních společností věnující se zdravotní, sociální a humanitární pomoci. S jejími členy či dobrovolníky se můžete setkat při kurzech první pomoci, živelních pohromách, při pomoci péči o seniory a také tělesně postižené občany nebo propagaci dárcovství krve.
V Opavě byl spolek poprvé zaregistrován Zemskou vládou slezskou dne 27. dubna 1871. Panelová výstava v Arkádách přiblíží prostřednictvím fotografií, ilustrací a archivních materiálů jak okolnosti vzniku spolku, tak jeho významné osobnosti, historii i současnou činnost v Opavě.
Autory výstavy jsou Ivana Maloušková (Opavská kulturní organizace) a Daniel Rother (předseda Oblastní výkonné rady Českého červeného kříže Opava).



19.6. - 31.8. / arkády Dvořákovy sady
VOJTĚCH KRÁL - MOJE PLANETY
Výstava.
Výstava v Akrádách představí Vojtěcha Krále z Opavy - street art umělce, s jehož dílem se můžete setkat na mnoha místech našeho města (podchod ke Stříbrnému jezeru, fotbalový stadion, zastávky na Hradecké ulici, krytý bazén, …)
MOJE PLANETY: Osm tvarů symbolizujících osm planet sluneční soustavy. Každý tvar vyobrazuje jednu konkrétní planetu. Každá je jiná a má svá specifika. A přece jsou součástí celku a vzájemně na sebe působí. Autor prezentuje planety jako soustavu barevných nesymetrických tvarů, které se v konečném důsledku propojují.


středa 4.6. / 17.00 hod.
KRESBA FIGURY
V rámci výstavy Tělo na tělo jsme připravili kresbu figury podle živého modelu, který nabídne účastníkům možnost intenzivní práce s lidskou anatomií, proporcí, kompozicí, ale také výrazem těla. Lekci povede Markéta Jedličková (ZUŠ Opava).
Nezáleží na tom, zda jste začátečník nebo pokročilý kreslíř - lekce je otevřená všem, kteří chtějí rozvíjet své umělecké cítění a naučit se něco nového v inspirativním prostředí Domu umění uprostřed samotné výstavy. K dispozici budou veškeré kresebné pomůcky, stojany i podložky, takže si s sebou nemusíte nic nosit - jen chuť tvořit.
Rezervace lekce je nutná - na goout.net, na telefonním čísle +420 734 518 907 nebo recepci Obecního domu. Kapacita je omezena na 10 osob.
Vstupné 200,- Kč.

středa 11.6. / 19.00 hod. / kostel sv. Václava
2. ABONENTNÍ KONCERT JANÁČKOVY FILHARMONIE
Večer zahájí Weberova předehra Oberon, v níž se snoubí jazyk Haydna a Mozarta se moderními harmoniemi. Haydnův První violoncellový koncert, dlouho považovaný za ztracený, zazní v podání světově uznávaného Johannese Mosera. Koncert uzavře Bizetova Symfonie C dur, dílo plné mladistvé energie a francouzského šarmu.
PROGRAM:
Carl Maria von Weber
Oberon, předehra
Joseph Haydn
Koncert pro violoncello a orchestr č. 1 C dur Hob. VIIb/1
Georges Bizet
Symfonie č. 1 C dur
ÚČINKUJÍ:
Johannes MOSER - violoncello
Janáčkova filharmonie Ostrava
Aurel DAWIDIUK - dirigent

Předehra k opeře Oberon (1826) patří k nejznámějším orchestrálním dílům Carla Marii von Webera. Skladba mistrovsky zachycuje pohádkovou atmosféru opery - začíná éterickými tóny lesních rohů, které evokují kouzelný svět elfího krále Oberona, následně přechází do dramatických a virtuózních pasáží plných energie. Dílo se vyznačuje brilantní orchestrací a bohatou melodikou. Předehra je dodnes oblíbenou skladbou a významně ovlivnila romantickou operu, zejména tvorbu Richarda Wagnera.
Haydnův Koncert C dur, starší ze skladatelových violoncellových koncertů, byl objeven až roku 1961 v pražském Národním muzeu. Rané dílo z počátku 60. let 18. století zkomponoval Haydn pro violoncellistu dvorní kapely knížete Esterházyho a ve svých třiceti letech v něm stvořil mistrovský opus, který sólistovi poskytuje jedinečnou příležitost uplatnit jeho brilanci, ale i cit pro zpěvnou lyriku. Posluchači koncert vyslechnou v podání rezidenčního sólisty JFO, violoncellisty Johannese Mosera.
Mozartovská inspirace je patrná i v jediné Symfonii Georgese Bizeta. Zkomponoval ji ve svých sedmnácti letech během studií na Pařížské konzervatoři, ale premiéry se dočkala až po osmdesáti letech. Její francouzský šarm a elegance si však rychle získaly publikum.
Více informací a vstupenky na www.jfo.cz.



čtvrtek 12.6. / 18.00 hod. / refektář Domu umění
MISTŘI SVĚTOVÉHO MALÍŘSTVÍ - REMBRANDT VAN RIJN
Přednáška historika umění Martina Pavlíčka.
Hvězda holandské barokní malby, rodák z Leydenu - Rembrandt van Rijn, od roku 1632 zářil v Amsterdamu. Kombinace severské tradice a caravaggismu. Extrémní forma tenebrismu. Sláva a bohatství. Kritický rok 1642: smrt první ženy, rozpaky nad Noční hlídkou, dluhy. Závěrečná, mystická fáze malířova života a díla. Něha, intimita i silná gesta na velkých plátnech. Veřejností souzený, ale láskyplný vztah s Hendrickjí Stoffelsovou, úmrtí jediného syna Tita. Poslední díla vyrovnaného starce na metafyzickém prahu věčnosti.
Vstupné 100,- Kč.



sobota 14.6. / 15.00 hod. / kostel sv. Václava
FINÁLOVÉ KOLO 60. ROČNÍKU MEZINÁRODNÍ INTERPRETAČNÍ SOUTĚŽE BEETHOVENŮV HRADEC
Program: Tři nejlepší violoncellisté zahrají vybraný koncert za doprovodu Janáčkovy filharmonie Ostrava (Čajkovskij, Dvořák, Martinů, Schumann, Šostakovič).
Sedmý abonentní koncert statutárního města Opavy pro milovníky krásné hudby.

úterý 24.6. / 19.00 hod. / kostel sv. Václava
ĎÁBELSKÉ STRUNY - POCTA PAGANINIMU
MISTROVSKÝ DVOJHLAS
Koncertní mistr, houslista Jiří Vodička a kytarový virtuos Pavel Steidl rozezní dnes své struny v rámci dalšího abonentního koncertu pro milovníky krásné hudby.
Opava hostí Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka a zazní Pocta Paganinimu - pocta skladateli, který věděl, že spojení zvuku houslí a klasické kytary je naprosto originální, naprosto krásné.
Osmý abonentní koncert statutárního města Opavy pro milovníky krásné hudby.

čtvrtek 26.6. / 18.00 hod. / arkády Dvořákovy sady
LÉTO V ARKÁDÁCH - HUDEBNÍ PODVEČER
Koncert, vystoupí Sylva Pekařová a Veronika Frélichová.




1.1. - 31.12.
MICHAL ŠKAPA - STARMAN
Neónová instalace.

There's a starman waiting in the sky
He'd like to come and meet us
But he thinks he'd blow our minds

Tam je Starman a čeká na obloze
rád by nás navštívil
ale myslí si, že nám to odpálí mozek...

Refrén ze slavné písně od Ziggy Stardusta nebo-li Davida Bowie. Jeho texty jsou jednou ze inspirací k vytvoření světelného objektu na střechu opavského Domu umění. Vertikální protáhlá přístavba, která se zvedá z terasy a přiléhá k domu může připomínat právě odpalovací rampu pro rakety cestující ke hvězdám. Hvězdám, které reprezentují naše sny a touhu po poznání něčeho co nás přesahuje, možná nových světů a bytostí. Silueta člověka, kosmonauta, průzkumníka, jenž se vydává na cestu za dobrodružstvím do nových světů. Neónová instalace od Michala Škapy je vymyšlena speciálně na míru daného prostoru a je jedním z typických výrazových prostředků autora. Sestává ze několika barevných neónových trubic, které tvoří uzavřený okruh a svití svým charakterictickým barevným světlem a tvoří tak magickou světelnou kresbu na ploše stavby. Objekt bude umístěn na exteriéru Domu umění trvale.




1.1. - 31.12.
MIROSLAV BROOŠ - DAROVANIE… ZEME III
Před Domem umění v Opavě na zatravněném prostranství pod dohledem Utíkající dívky trvá a neustále se proměňuje specifická instalace akademického výtvarníka prof. Miroslava Brooše. Jde o třetí fázi výstavy „Darování… Země“, jež probíhala v Domě umění v rámci festivalu Bezručova Opava. V tomto unikátním projektu dochází k splynutí darované země z různých koutů Slovenska, České republiky a dalších míst s tou opavskou…


1.1. - 31.12. / kostel sv. Václava
OBRAZ OSLAVENÍ SV. VÁCLAVA
Obraz Oslavení sv. Václava je přístupný celoročně v kostele sv. Václava, pouze v případě příprav svateb a dalších akcí může být kostel pro veřejnost uzavřen.
Autorem obrazu, představující scénu po zavraždění knížete Václava, je vídeňský malíř Anton Petter, který jej dokončil v roce 1844 původně pro hlavní oltář katedrály sv. Václava v Olomouci. Práce na obraze provázely spory o konkrétní podobě se zadavatelem, tehdejším olomouckým arcibiskupem Maxmilianem Josephem Sommerau-Beeckhem. Právě kvůli nespokojenosti arcibiskupa a kritice ze strany tisku nebyl obraz na hlavní oltář nikdy nainstalován. Byl uložen na půdě Kroměřížského zámku, několikrát přesunut, až se na něj postupně zapomnělo. Znovuobjeven byl v roce 2011, kdy také začaly restaurátorské práce. V roce 2012 byl nejdříve vystaven v ostravské multifunkční hale Gong a v roce 2014 umístěn v presbytáři kostela sv. Václava v Opavě. Vedle zajímavých historických reálií obraz upoutá diváka svým výrazným koloritem a kompozicí založenou na protikladech. Díky své velikosti (rozměry malby 825 x 490 cm) jde o největší obraz sv. Václava, jaký byl kdy vytvořen.


 
TOPlist
Copyright 2016. All rights reserved.
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky