MUZEUM HLUČÍNSKA - Opavský svět kultury

Sestavuji aktuální kalendář ...
Hledat
Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

MUZEA, ZÁMKY, HRADY
MUZEUM HLUČÍNSKA

Zámecká 4, 748 01, Hlučín, tel.: +420 595 041 337, +420 595 041 617
www.muzeum-hlucinska.cz
e-mail:
muzeum.hlucinska@seznam.cz

otevřeno:

po - pá 8.30 - 12.00 a 13.00 - 17.00 hod.
so zavřeno
ne 9.00 - 11.30 a 14.00 - 17.00 hod.



Muzeum Hlučínska bylo založeno k 1. 1. 2005 jako příspěvková organizace města Hlučína. Navazuje na činnost městského muzea Hlučín založeného v roce 1948, které bylo v roce 1954 přeměněno na muzeum okresní, jehož činnost byla přerušena delimitací sbírek do Slezského zemského muzea Opava v roce 1962. Činnost Muzea je zaměřena na město Hlučín a region Hlučínska v jeho historických hranicích. Posláním Muzea je shromažďování a ochrana sbírkových předmětů a také vytváření, rozšiřování, spravování a evidování sbírek muzejní povahy za účelem jejich prezentace veřejnosti. Vědeckovýzkumná činnost Muzea je zaměřena především na zachování a rozvíjení identity Hlučínska jeho etnografii, umění, přírodovědu a vlastivědu. Muzeum provozuje Informační centrum, jehož prostřednictvím poskytuje informace o regionu pro potřeby obcí, turistického ruchu, literatury, umění a dalších kulturních aktivit.
Muzeum Hlučínska je členem Asociace muzeí a galerií České republiky a jeho sbírka je zapsána v Centrální evidenci sbírek (CES).
Muzeum Hlučínska se nachází v prostorech hlučínského zámku.

Stálá expozice:
KDO JSOU LIDÉ NA HLUČÍNSKU

Muzeum Hlučínska otevřelo v lednu 2014 stálou expozici „Kdo jsou lidé na Hlučínsku“, která návštěvníkům nabízí ucelený pohled na pohnutou a zcela specifickou minulost, kterou Hlučínsko v průběhu svého vývoje prodělalo. Expozici tvoří tři výstavní celky: nádvoří, přízemí a podkroví hlučínského zámku. Obsahem exteriérové expozice malého nádvoří je časová osa tvořená z šesti cihelných stěn a obsahující několik desítek pro Hlučínsko zásadních dějinných událostí. Zakřivená linka stěny napovídá o složitých peripetiích historického vývoje zdejší oblasti. Druhý výstavní celek je situován do přízemí bývalé hospodářské budovy hlučínského zámku. Obsahovou náplň této expoziční části tvoří celkem 6 tematických celků, které jsou faktografickým jádrem expozice - Války a ar- mády, Hranice území, Správa území, Rodina, Ekonomika a Identita. Celkový emotivní zážitek této části expozice umocňuje šest informačně bohatých krátkých stylizovaných filmů a fakta, z grafického hlediska zajímavě uspořádaných působivých dokumentů, fotografií a také předmětů vložených do nezvyklých souvislostí. Závěrečná expoziční část v podkroví nazvaná „Paměť národa“ přibližuje jedinečné a autentické individuální osudy a příběhy obyvatel formou videozáznamů. Vše dokresluje atmosféra „půdy“, která navozuje dojem dávno zašlých dob, malých pokladů, na které padl prach, nažloutlých milostných dopisů, ale také zapomenutých hraček. Exponáty a fotografie tak střídavě vystupují z šera podkroví a zase ve tmě mizí. V zrcadlové ploše návštěvník mezi portréty mlhavě vidí i svůj odraz.
Stálá expozice vznikla za významné podpory občanského sdružení „Společnosti přátel Muzea Hlučínska“ a dlouholeté systematické práce v terénu, badatelského a také sběratelského úsilí Muzea Hlučínska.


14.4. - 17.11.
CO UKRÝVÁ MUZEUM?
Výstava.
Muzeum Hlučínska představí příběhy z depozitáře.
Co ukrývá muzeum? Jsou to jen „staré krámy“ a stoletý prach? Kdepak! Muzeum Hlučínska se rozhodlo odpovědět na tuto otázku a připravilo výstavu, která se v mnoha ohledech vymyká zvyklostem. Mohlo by se jednat o docela obyčejné poklady z našeho depozitáře, ale tato výstava sděluje mnohem více. Prozrazuje příběhy předmětů a zrcadlí tak osudy lidí, které by jinak zůstaly dávno zapomenuty. Zdánlivě obyčejné věci nezřídka vyprávějí silné příběhy. Takřka stoletá pivní láhev není jen kusem pozoruhodného skla, ale odráží historii politických zvratů, firemních úspěchů i pádů, rodinného odloučení či šťastného shledání. Hlučínský kroj nemusí být pouze ukázkou dobového odívání. Patřil konkrétní ženě, jejíž život hořce poznamenaly všechny nepříjemné události 20. století. Na výstavě tak budete moci nejen obdivovat krásu vystavených předmětů, ale odhalíte, co se za nimi skrývá. Poznáte osudy lidí, kteří je používali. Nebudete jen pasivními diváky, ale vyzkoušíte si práci kurátora a prozkoumáte předměty zblízka. Doslova se dotknete historie a poodhalíte jejich tajemství. „Co ukrývá muzeum“ není jen výstava, je to dobrodružství, které vás vtáhne do fascinujícího světa muzejních sbírek. Přijďte se přesvědčit, že každý exponát má svůj příběh a že muzeum je místem, kde se poznávání stává zábavnou činností.






pondělí 28.4. / 17.00 hod. / Galerie Červený kostel Hlučín
ROTSCHILDOVÉ V ŠILHEŘOVICÍCH 1844-1938
Přednáška.









sobota 12.10.
CESTA K NEBESŮM
Otevření nové expozice v podkroví kostela.
Celý koncept projektu vznikal dlouhodobě a postupně. Prvotním impulsem byla celková rekonstrukce podkroví kostela v roce 2012. Najednou se tu vyloupnul prostor, který je po historické i architektonické stránce velmi zajímavý a poutavý a byla by škoda jej neukázat veřejnosti. Konkrétnější představa se postupně začala rodit v čase covidové pandemie. Snad si během ní pan farář uvědomil, že řady návštěvníků kostela a také bohoslužeb prořídly a že by bylo na místě zabývat se otázkou, co udělat pro to, jak tento neblahý trend zvrátit. Došlo k několika schůzkám duchovní správy s vedením města a muzea, kde se postupně krystalizovala představa vzájemné spolupráce, která se následně zhmotnila ve konkrétní podobě. Společným vyústěním tohoto úsilí bylo uzavření memoranda vzájemné spolupráci mezi farností, městem a muzeem na projektu „Cesta k nebesům“ na prosincovém zastupitelstvu v roce 2021. V tu chvíli již byla jasná představa: chceme vybudovat nové přístupové schodiště do věže a krovu kostela sv. Jana Křtitele, nabídnout návštěvníkům vyhlídku z věže na město a okolí, a v krovu, kde se člověk ocitne nad chrámovou klenbou, chceme nechat návštěvníky zakusit, že jsou jaksi blíže nebi.
S hlučínskou farností spolupracujeme již delší dobu. Pan farář je našim iniciativám nakloněný, protože samotná historie a památky jsou jeho velkou vášní. On sám řadu oprav iniciuje a záleží mu na tom, aby se co nejvíce ukázala kulturně historická hodnota hlučínských chrámů. Z těch nejvýznamnějších společných počinů bych zmínil zjišťovací archeologický průzkum v prostorách farní zahrady v okolí městských hradeb, geofyzikální průzkum podzemí kostela, vytvoření popisného systému uspořádání a mobiliáře farního kostela, a například spolupráci na záměru revitalizace kostelního nádvoří.




1.1. - 31.12.
VIRTUÁLNÍ REALITA
Ke 102. narozeninám Hlučínska jsme rozšířili stálou expozici "Kdo jsou lidé na Hlučínsku" o virtuální realitu. Jedná se o zcela novou formu muzejního sdělení a v České republice je zcela ojedinělá.



120x600-ehotel.jpg
 
TOPlist
Copyright 2016. All rights reserved.
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky