ARBORETUM NOVÝ DVŮR STĚBOŘICE - Opavský svět kultury

Sestavuji aktuální kalendář ...
Hledat
Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

MUZEA, ZÁMKY, HRADY > SLEZSKÉ ZEMSKÉ MUZEUM
ARBORETUM NOVÝ DVŮR STĚBOŘICE

Stěbořice - Nový Dvůr, 746 01, Opava, tel.: +420 553 661 975
www.szm.cz
e-mail:
arboretum@szm.cz


otevřeno:  
leden - únor: zavřeno

březen: po - ne 8.00 - 16.00 hod.
duben - září: po - ne 8.00 - 18.00 hod.
říjen - listopad: po - ne 8.00 - 16.00 hod.

prosinec: zavřenoArboretum Nový Dvůr bylo založeno v roce 1958 na místě jednoho z dendrologicky nejcennějších parkových objektů ve Slezsku. V současné době je pracoviště organizačně začleněno do Slezského zemského muzea, jehož zřizovatelem je Ministerstvo kultury ČR. Jedná se prakticky o botanickou zahradu se speciálním zájmem o dendrologii, tedy vědu o dřevinách.

Dendrologická expozice se rozkládá na ploše 23 ha a v současné době je zde evidováno bezmála 7000 druhů a kultivarů domácích i cizokrajných rostlin. Arboretum je známo bohatými sbírkami vybraných rodů dřevin, zvláště pak javorů (Acer), kalin (Viburnum), pustorylů (Philadelphus), bříz (Betula) či vilínů (Hamamelis). Arboretum proslavila velká sbírka rodu Rhododendron, která patří k nejbohatším sbírkám v ČR. V expozici se také nacházejí zástupci obřích „mamutích stromů“ sekvojí, borovice osinaté z Arizony, přesahující ve své domovině stáří 4000 let i vývojově prastarého, posvátného a léčivého jinanu, pamětníka dinosaurů.
V expozici tropických a subtropických rostlin je soustředěno bezmála 280 druhů rostlin ze 70 čeledí. Na nevelké ploše čítající zhruba 220 m2 lze vedle sebe zhlédnout geograficky svébytné rostlinné formace americké, africké, australské a asijské flóry tropických deštných, tropických polo-opadavých a opadavých lesů.

Expozice:
DŘEVINY PĚTI SVĚTADÍLŮ
SKLENÍKOVÉ TROPICKÉ A SUBTROPICKÉ ROSTLINY


Výstava:

9.6.2021 - 30.6.2024
HISTORIE ARBORETA NOVÝ DVŮR NA DOBOVÝCH FOTOGRAFIÍCH
Exteriérová výstava.
Historie Arboreta v Novém Dvoře sahá až do roku 1906, kdy získal novodvorské panství Quido Riedel a na nevelké ploše 1,8 ha postupně vytvořil přírodně-krajinářský park. Po druhé světové válce se však park dostal do správy řady institucí, pozbyl odborného dohledu a rychle pustl. V roce 1958 byl postoupen Slezskému muzeu, které zde zřídilo arboretum.
Prostřednictvím dobových fotografií vás provedeme jednotlivými částmi parku, které mapují jeho proměny. Naleznete zde fotografie zámku, skleníkového komplexu, alpina, parku, drobných staveb a mnoho dalšího. Exteriérová výstava probíhá v parku Arboreta Nový Dvůr. Panely naleznete u pěstebního skleníku, u zámku, před výstavním pavilonem a u chaty nad alpinem.

1.6. - 30.6. / 9.00 - 17.00 hod.
KOUZLO ŽIVÝCH MOTÝLŮ
Další ročník výstavy tropických motýlů se letos opět uskuteční v prostorách pěstebních skleníků Arboreta Nový Dvůr.
Zažijte exotickou atmosféru dalekých krajů a obdivujte krásu těchto živých drahokamů. Během výstavy budou nad vašimi hlavami kroužit krásní tropičtí motýli, kteří ve přítomnosti banánovníků, fíkusů, bambusů a dalších tropických a subtropických rostlin vytvoří neopakovatelné prostředí. K vidění budou mimo jiné nádherná morfa, která vás oslní svými blankytně modrými křídly. Vaší pozornosti by však neměli ujít ani perleťovci, danajdy, atlasi, batolci nebo bělásci. A bude-li vám přát štěstí, můžete během prvních několika dní pozorovat, jak se z kukel líhnou motýli, a obdivovat jejich tvary a jedinečné mimikry, které jim v přírodě pomáhají přežít.
sobota 8.6. - neděle 9.6. / 8.00 - 18.00 hod.
VÍKEND OTEVŘENÝCH ZAHRAD
Přijďte si odpočinout a zrelaxovat do našeho botanického parku, který se v letošním roce opět připojuje k celostátní akci otevřených zahrad. Po oba dny bude pro vás připravena komentovaná prohlídka parku s průvodcem. Sraz účastníků je v 15.00 hodin u vstupu do arboreta. Během tohoto víkendu bude probíhat také výstava Kouzlo živých motýlů, kde zažijete nevšední podívanou na živé tropické motýly.
Tento víkend je vstup do parku zdarma, zpoplatněna bude pouze výstava tropických motýlů (50,- Kč na osobu). Upozorňujeme návštěvníky, že vstup se psy (s výjimkou vodících psů) je do arboreta zakázán. Srdečně zveme a těšíme se na vás! 
TOPlist
Copyright 2016. All rights reserved.
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky