Stěbořice - Nový Dvůr, 746 01, Opava, tel.: +420 553 661 975
www.szm.cz
e-mail: arboretum@szm.cz
otevřeno:
leden - únor: zavřeno
březen: po - ne 8.00 - 16.00 hod.
duben - září: po - ne 8.00 - 18.00 hod.
říjen - listopad: po - ne 8.00 - 16.00 hod.
prosinec: zavřeno
Arboretum Nový Dvůr bylo založeno v roce 1958 na místě jednoho z dendrologicky nejcennějších parkových objektů ve Slezsku. V současné době je pracoviště organizačně začleněno do Slezského zemského muzea, jehož zřizovatelem je Ministerstvo kultury ČR. Jedná se prakticky o botanickou zahradu se speciálním zájmem o dendrologii, tedy vědu o dřevinách.
Dendrologická expozice se rozkládá na ploše 23 ha a v současné době je zde evidováno bezmála 7000 druhů a kultivarů domácích i cizokrajných rostlin. Arboretum je známo bohatými sbírkami vybraných rodů dřevin, zvláště pak javorů (Acer), kalin (Viburnum), pustorylů (Philadelphus), bříz (Betula) či vilínů (Hamamelis). Arboretum proslavila velká sbírka rodu Rhododendron, která patří k nejbohatším sbírkám v ČR. V expozici se také nacházejí zástupci obřích „mamutích stromů“ sekvojí, borovice osinaté z Arizony, přesahující ve své domovině stáří 4000 let i vývojově prastarého, posvátného a léčivého jinanu, pamětníka dinosaurů.
V expozici tropických a subtropických rostlin je soustředěno bezmála 280 druhů rostlin ze 70 čeledí. Na nevelké ploše čítající zhruba 220 m2 lze vedle sebe zhlédnout geograficky svébytné rostlinné formace americké, africké, australské a asijské flóry tropických deštných, tropických polo-opadavých a opadavých lesů.
Expozice:
DŘEVINY PĚTI SVĚTADÍLŮ
SKLENÍKOVÉ TROPICKÉ A SUBTROPICKÉ ROSTLINY
Výstava:
9.6.2021 - 31.12.2025
HISTORIE ARBORETA NOVÝ DVŮR NA DOBOVÝCH FOTOGRAFIÍCH
Exteriérová výstava.
Historie Arboreta v Novém Dvoře sahá až do roku 1906, kdy získal novodvorské panství Quido Riedel a na nevelké ploše 1,8 ha postupně vytvořil přírodně-krajinářský park. Po druhé světové válce se však park dostal do správy řady institucí, pozbyl odborného dohledu a rychle pustl. V roce 1958 byl postoupen Slezskému muzeu, které zde zřídilo arboretum.
Prostřednictvím dobových fotografií vás provedeme jednotlivými částmi parku, které mapují jeho proměny. Naleznete zde fotografie zámku, skleníkového komplexu, alpina, parku, drobných staveb a mnoho dalšího. Exteriérová výstava probíhá v parku Arboreta Nový Dvůr. Panely naleznete u pěstebního skleníku, u zámku, před výstavním pavilonem a u chaty nad alpinem.
sobota 16.8. - neděle 17.8. / 10.00 - 18.00 hod.
INDIÁNSKÉ LÉTO
Přijďte si k nám vyzkoušet, jaké je to být indiánem!
Dozvíte se, jak žili indiáni, v čem bydleli nebo jaké používali zbraně. Atmosféra Divokého západu bude prostupovat všemi kouty botanického parku. Těšit se můžete na ukázky indiánského teepe, výrobu originálních indiánských ozdob, tábor lovců kožešin, dobové zbraně, komentované prohlídky parku, soutěže pro děti a mnoho dalšího.
Děti v indiánském oblečení mají vstup zdarma!
Program:
- stanoviště s úkoly pro děti (výroba indiánských ozdob, střelba z luku, křesadlo a další)
- odměny pro děti
- bohaté občerstvení
- komentované prohlídky parku
- komentované prohlídky zámku
- hudební vystoupení
- projížďky na ponících a v kočáru
Srdečně zveme a těšíme se na vás!
sobota 4.10. / 9.00 hod.
DNY ARCHITEKTURY V ARBORETU NOVÝ DVŮR
Komentovaná prohlídka nejrozsáhlejšího expozičního areálu Slezského zemského muzea se zaměří na jednotlivé stavby, které zde byly postupem času vybudovány. Postupně navštívíme skleník, který se transformuje z pěstebního na expoziční objekt, a nedávno rekonstruovaný novodvorský zámeček z 19. století. Důraz ovšem bude položen na významné architektonické realizace z konce 60. let 20. stol. Představíme si zejména dílo architektky a urbanistky Anny Friedlové (1913-2004), jedné z prvních ženských absolventek Českého vysokého učení technického v Praze. Podle jejího projektu byl vystavěn výstavní pavilon v parku, tzv. Modrý pavilon, pojatý v intencích „bruselského stylu“. A podílela se na projektu skleníkového areálu východně od zámku, který byl postaven v letech 1967-1970, z nějž ovšem zbyla již jen pouze vstupní část, ve které se nachází unikátní mozaika Slunce od akad. mal. Věry Tošenovské (1924-2011).
Akce je pořádána ve spolupráci se Spolkem architektury města (SAM Opava).
Komentovaná prohlídka areálu proběhne v sobotu 4. října 2025 v 9.00 hodin. Sraz účastníků u pokladny arboreta, kapacita 30 lidí, délka 1 hodina 30 minut. Na akci je nutná rezervace, která bude probíhat on-line.