HISTORICKÁ VÝSTAVNÍ BUDOVA OPAVA - Opavský svět kultury

Sestavuji aktuální kalendář ...
Hledat
Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

MUZEA, ZÁMKY, HRADY > SLEZSKÉ ZEMSKÉ MUZEUM
HISTORICKÁ VÝSTAVNÍ BUDOVA OPAVA

Komenského 10, 746 01, Opava, tel.: +420 553 714 809
www.szm.cz
e-mail:
hvb@szm.cz

otevřeno: út - ne 9.00 - 12.00 a 13.00 - 17.00 hod.



Historická výstavní budova je jedním ze šesti expozičních areálů Slezského zemského muzea. Jedná se o volně stojící neorenesanční objekt, vybudovaný pro účely Muzea císaře Františka Josefa pro umění a řemesla, založeného v Opavě v roce 1882 z podnětu Obchodní a živnostenské komory, která také stavbu financovala, a to na pozemku věnovaném knížetem Lichtenštejnem.    
Zrekonstruovaná budova s novou expozicí Slezsko byla veřejnosti zpřístupněna v květnu roku 2012.     Expozice Slezsko“     je zaměřena na přírodní a kulturněhistorické fenomény v současnosti nejmenší historické země České republiky - Slezska. Zahrnuje všechna tři podlaží Historické výstavní budovy. Vůbec poprvé v historii jsou zpřístupněny také sklepní prostory. První oddíl expozice nese název „Příroda Slezska“, část druhá se jmenuje „Encyklopedie Slezska“ a závěrečný oddíl je nazvaný „Historie Slezska“.


Expozice:
SLEZSKO


Výstava:


1.1. - 31.12.

SLONI V CHOVU ZOO OSTRAVA
Dermoplastické preparáty slona indického Calvina a jeho potomka samičky Sumitry nově doplnila panelová výstava věnující se chovu slonů v ZOO Ostrava, ze které Slezské zemské muzeum získalo tyto jedinečné exponáty. Sloni jsou v ZOO Ostrava chováni od 50. let 20. století, přičemž cílem výstavy je přiblížit jednotlivé slony, kteří zde žili a žijí, včetně odchovaných mláďat. V rámci výstavy je možné zhlédnout také další jedinečné exponáty, např. pašovanou slonovinu zabavenou Celní správou ČR.

1.1. - 31.12. / Müllerův dům
OD HRADNÍ KUCHYNĚ PO MUZEJNÍ OBJEKT - HISTORIE MÜLLEROVA DOMU
Fotografická instalace přiblíží osudy Müllerova domu, jediného pozůstatku opavského zámeckého areálu spjatého s rodem Liechtensteinů. Vysvětlí, jak získal dům svůj dnešní název, kdo byli jeho obyvatelé a jaké měli osudy. Zároveň zjistíte, kdy a jakým způsobem se budova začala využívat k muzejním účelům. Prezentována bude také nejstarší historie stavby, která sloužila již ve středověku jako kuchyně přemyslovského hradu. Později byl objekt přestavován v závislosti na své funkci až do dnešní podoby.

22.2. - 3.11.
OPAVA JUBILEJNÍ
V únoru 2024 bude představen jeden z hlavních výstavních projektů sezóny a sice série výstav Opava jubilejní u příležitosti 800. let od první zmínky o městském zřízení Opavy. Návštěvníci se prostřednictvím výstav vydají na procházku po dnes již často neexistujících zákoutích Opavy díky dochovaným obrazům a grafikám, potkají známé i méně známe osobnosti z opavských dějin nebo si budou moci prohlédnout dnes již zaniklé opavské městské muzeum. Výstavy budou doplněny cyklem přednášek, komentovanými prohlídkami s autory a dalším doprovodným programem.

Poklady městského muzea
Autoři / kurátoři: Bc. Marie Svaková, Mgr. Michal Valeček
Termín konání: 22.2. - 17.11.
Spolupracující instituce: Zemský archiv v Opavě, Státní okresní archiv v Opavě

Městské muzeum v Opavě bylo jedinou institucí cíleně dokumentující dějiny a kulturu města Opavy a nejbližšího okolí. Díky úsilí kustodů a šťastné náhodě, která uchránila alespoň část muzejních sbírek od zničení na konci druhé světové války, se do dnešních dnů zachovaly důležité hmotné a písemné prameny k dějinám města. Právě část z nich prezentuje zamýšlená výstava. Svou strukturou se inspiruje u členění expozice městského muzea do větších celků tak, jak ji v roce 1912 pojal jeden z kustodů Erwin Gerber. Kromě samotné sbírkotvorné činnosti muzea prezentuje také publikační aktivity, připomíná knihovnu a městský archiv, které byly integrální součástí muzea.

Osobnosti známé i neznámé
Autor / kurátor: Mgr. Michal Valeček
Termín konání: 22.2. - 3.11.

V roce 2024 si město Opava připomene 800. leté výročí od první doložené zmínky o jejím městském zřízení. Nedílnou součástí dějin města byly významné osobnosti, které zasahovaly do jeho chodu, ovlivňovaly jeho tvář a reprezentovaly jej navenek. Dodnes jsou významní rodáci a osobnosti úzce spjaté s Opavou připomínání a jejich jubilea náležitě oslavována. Představovaná výstava se snaží zachytit osudy známých i často neprávem pozapomenutých opavských osobností, přičemž výběr autora byl určen zvláště snahou o co největší pestrost profesí představovaných osobností a limitován.

S malíři po opavských zákoutích
Autorka / kurátorka: Mgr. Lenka Valečková
Termín konání: 22.2. - 3.11.

Výstava představí různé malířské a grafické pohledy na Opavu, významné stavby i skrytá zákoutí. Prezentuje sbírku děl uměleckohistorického pracoviště Slezského zemského muzea.







4.5. - 29.9.
SPOLEČNÝMI SILAMI
HABSBURKOVÉ A ZEMSKÉ HLAVNÍ MĚSTO OPAVA
Výstava situovaná v reprezentativních prostorách Historické výstavní budovy někdejšího Muzea císaře Františka Josefa pro umění a řemesla představí prostřednictvím unikátních exponátů vazby habsburských císařů k někdejšímu hlavnímu zemskému městu Opavě a Rakouskému Slezsku, jakožto jedné z autonomních korunních zemí podunajské monarchie.
Jádrem výstavy budou monumentální portréty císařských párů Františka I. s Karolínou Augustou a Františka Josefa I. s Alžbětou Bavorskou, přičemž první dvojce maleb byla pro opavský zemský dům objednána stavy v souvislosti s pořádáním diplomatických jednání celoevropského významu - Opavského kongresu v roce 1820.
Dále budou připomenuty oficiální státní návštěvy habsburských monarchů v Opavě, a to nejen při Opavském kongresu, ale v celé šíři dlouhého 19. století. Při první návštěvě Opavy a Slezska císař v roce 1851 se císař František Josef I. účastnil slavnostních střeleb místního střeleckého spolku. Jako památku na tuto událost opavští střelci uchovávali terčovnici, na jejíž hlavni je gravírován nápis svědčící o mocnářově střeleckém umění, pamětní knihu s císařovým podpisem a také brk v etuji, kterým se císař do pamětní knihy podepsal. Tyto dochované artefakty budou rovněž součástí prezentace. V roce 1880 do Opavy zavítal císař podruhé. Z této události se zachovala jednak unikátní rozsáhlá fotodokumentace slavobran a další výzdoby města, jednak unikátní heraldická výzdoba zemského domu. Také tyto exponáty doplní tuto prezentaci.
Návštěvníkům bude představen rovněž výběr nejvýznamnějších nobilitačních diplomů ze fondů Zemského archivu v Opavě a řádů udělených Františkem Josefem I., mimo jiné slezským zemským prezidentům.
Jedním z „higlightů“ výstavy bude originál mnohokrát reprodukované a obecně známe portrétní malby mladého císaře Františka Josefa I. od Antonína Mánesa.



12.6. - 29.9.
PLASTY JAKO DOBRÝ SLUHA, ALE ŠPATNÝ PÁN
Výstava o historii a současnosti plastů aneb „Plasty jako dobrý sluha, ale špatný pán“.
Smyslem výstavy je pozitivní formou informovat o plastech, jejich benefitech, efektivním využití a reflektovat aktuální témata a vnímání plastů veřejností. Instalace obsahuje řadu interaktivních prvků a je vyrobena z recyklovaných plastových desek. Součástí výstavy jsou interaktivní prvky (rPET, preformy, PET lahve), projekce videa o cirkulární PET láhvi či také vědomostní kvíz pro návštěvníky s možností vyhrát symbolické ceny.
Témata obsažená ve výstavě:
- historie plastů
- fakta a mýty o plastech
- benefity plastů
- recyklace plastů
- třídění, zálohování, rPET
- Češi a plasty (výsledky průzkumu)
Autorem výstavy je společnost APLPLA a vzdělávací iniciativa Replastuj.cz.



15.6. - 1.9.
INTERVENCE / INTERVENTIONS / INGERENCJE
Výstava soudobého umění připravená ve spolupráci se Slezskou univerzitou v Katovicích.
Na výstavě INTERVENCE (Mnohotvárnost krajiny) prezentuje svou tvorbu polská intermediální umělkyně Małgorzata Łuszczak, Ph.D. v humanitních vědách a profesorka umění, která je spojena se Slezskou univerzitou v Katovicích již více než 45 let. Tato retrospektivní výstava představuje digitální díla vzniklá za posledních dvacet let.
Na výstavě jsou prezentovány tyto cykly:
- Z jednoho pozadí, Hory Chorvatska (2004-2008)
- Zorné pole - Přivlastňování si krajiny (2010-2018)
- Meandry vnímání (2019-2022)
- Epitaf pro strom (2023-2024)
Umělecká tvorba Małgorzaty Łuszczak zahrnuje ilustrace, kresby, grafický design, animace, aktivity pod širým nebem a digitální média. Umělkyně mísí tradiční média se digitálním tiskem a rozšířenou realitou. Řadu let se zabývá výzkumem možností vnímání či vlivu digitálních médií na tvůrčí proces, přičemž východiskem je pro ni pozorování přírodní a kulturní krajiny. Umělkyně definuje tvorbu jako hru, přesněji řečeno jako dialog s prostředím, přičemž její tvůrčí práce zahrnuje analýzu, studium, učení, interpretaci, konstruování reality. Małgorzata Łuszczak využívá digitální média ke vytváření děl inspirovaných rozmanitostí krajiny. Analyzuje stabilitu, nepředvídatelnost anebo cyklický charakter krajiny pramenící z její povahy i proměnlivost způsobenou lidskou činností. Dominantními náměty v dílech Małgorzaty Łuszczak jsou krajina (jako prostor sdílený různými uživateli, kteří se mu buď přizpůsobují, nebo upravují krajinu podle svých potřeb), světlo (jako prvek komunikace a zdroj meandrů vnímání) a také čtyři základní prvky. Bezmyšlenkovité a nesmyslné zasahování člověka do životního prostředí je ve Łuszczakově tvorbě ostře odsuzováno.
Małgorzata Łuszczak je autorkou řady studií a editorkou 20 monografií o současném umění publikovaných v Polsku i v zahraničí. Umělkyně působí také jako popularizátorka digitální kultury, organizátorka workshopů, herních jamů a hackathonů. Dále také jako kurátorka výstav, porotkyně a kreativní ředitelka Festivalu umění a nezávislých her LAG ve Těšíně. Mimo to je také ředitelkou a aktivní účastnící několika uměleckých vzdělávacích projektů popularizujících digitální média a jejich využití ve výtvarné výchově na národní či mezinárodní úrovni. Její umělecká díla byla prezentována na 30 samostatných výstavách a více než 450 kolektivních výstavách v Polsku i zahraničí. Je také laureátkou řady ocenění a vyznamenání za uměleckou činnost a organizační práci, inovativní didaktiku, mezinárodní spolupráci a popularizaci umění a kultury ve Slezsku.



20.6. - 29.9.
TIBET CLOSED
4. května 1989 se Alois Helia, Marek Vybíral a Zdeněk Lhoták vydali na tříměsíční cestu po Číně a Tibetu. Cílem tohoto batůžkářského putování byl Tibet, jeho krajina a kultura. Převážně autobusy a stopem ujeli a někdy i ušli 4.000 km. Do Centrálního Tibetu sice nepronikli, ale s přátelskou tibetskou kulturou v kontrastu s čínskou arogancí se potkali mnohokrát, především v okolí tibetského kláštera Labrang. Poznali mnoho nových přátel a především sami sebe. Všechny tehdejší dramatické situace, zdokumentované na fotografiích Marka Vybírala a Zdeňka Lhotáka, jsou dnes příležitostí k pobavení, věříme, že i diváků.



12.9. - 22.9. / 19.00 - 23.00 hod. / sady U Muzea a Smetanovy sady
ZAHRADA SVĚTLA
Jedna z hlavních událostí oslav 800 let města Opavy. Fascinující výstava audiovizuálních instalací, vhodná pro všechny věkové kategorie, rozprostírající se v sadech U Muzea a Smetanových sadech v Opavě.
Díky čichovým, chuťovým a ryze audio instalacím si na své přijdou i ti zájemci o umění, pro které jinak kvůli handicapu návštěva běžné galerie nedává smysl. Na výstavě se pod vedením kurátorky Kateřiny Blahutové a kreativního studia Lunchmeat podílejí umělci přímo z regionu, celé republiky a také ze zahraničí.
Výstava proplouvá celou historií Opavy a představí celkem 10 děl, tvořených elementy pro všechny smysly. Návštěvníci se budou moci naladit audiovizuální poezií Nely Bártové, imerzivní instalací německého designera Patricka Palcice, ve které je možné se za pomocí čichu přenést do doby prvního osídlení Opavy, či tepajícími sochami Matěje Franka, které reprodukují paměť stromů, svědků staletí.
Na vernisáži dne 13.9. na návštěvníky čekají stánky s občerstvením, nápoji a DJ. Polská umělkyně Pola Sutryk pak představí jedlou instalaci, kde se lidé na futuristické hostině setkají s ostatními živými druhy vyskytujícími se v parku.
Vernisáž výstavy proběhne v pátek 13.9. od 18.00 do 24.00 hodin, ve 20.00 hodin se uskuteční oficiální zahájení! Vstupné na výstavu i vernisáž je zdarma.



20.9. - 30.11.
ŚLAD - LINORYTY NATALIE PAWLUS
„Ślad“, stopa zanechaná na linorytové matrici, je název výstavy představující díla polské umělkyně Natalie Pawlus. Kolekce grafiky zahrnuje velkoformátová díla i drobné grafické formy vytvořené v letech 2018-2024.
Obraz se rodí v imaginaci, diktuje a závisí na mnoha faktorech, přenáší se do ploché, syrové matrice, vytahuje a tvaruje formu gestem a silou vůle a zanechává hmatatelnou, individuální stopu.
Natalia Pawlus (narozena 1982) absolvovala v roce 2003 Státní střední školu výtvarných umění v Bílsku-Bělé a poté studovala na Slezské univerzitě v Katovicích, Fakultě umění ve Těšíne. Diplom s vyznamenáním získala na katedře grafiky v ateliéru prof. Joanny Piech-Kalarus. Na své alma mater působí od roku 2008. Je školitelem Studentského uměleckého a vědeckého klubu dřevorytců a linorytců DEHA. V roce 2014 dokončila doktorskou práci a v roce 2020 habilitační práci.
Vede ateliér grafiky na Filozofické fakultě Slezské univerzity v Katovicích. Zúčastnila se více než 200 výstav v Polsku i v zahraničí. Samostatné výstavy realizovala např. v Polsku, Mexiku, Číně, České republice a Itálii. Získala ocenění a vyznamenání nejen v Polsku, ale také v zahraničí. V roce 2020 získala stipendium Ministerstva vědy a vysokého školství „Stipendium pro vynikající mladé vědce“.
Od roku 2017 spolupracuje s univerzitami v Číně, kde vede přednášky a umělecké kurzy (MIADA / Modern Internation Art & Design Academy, Chongqing a Zhengzhou University of Aeronautics, Art Design College, Zhengzou). Zabývá se grafikou a kresbou.
Vernisáž výstavy proběhne v pátek 20.9. od 17.00 hodin v Historické výstavní budově.


čtvrtek 12.9. / 18.00 hod.
MIMOŘÁDNÝ LIDOVÝ SOUD V OPAVĚ
A POTRESTÁNÍ VÁLEČNÝCH ZLOČINCŮ PO II. SVĚTOVÉ VÁLCE
Večer se Slunovratem.
Přednáška, přednáší Mgr. Ondřej Kolář, Ph.D.
Přednáška pojedná o průběhu soudního stíhání nacistů a kolaborantů v západní části českého Slezska po druhé světové válce. Posluchači se seznámí se systémem retribučního soudnictví a s formami postihování různých kategorií delikventů (účastníci henleinovského povstání, pracovníci gestapa, udavači, dozorci atd.). Dále budou přiblíženy některé z významných soudních procesů. Pozornost se soustředí také na specifický problém stíhání válečných provinilců na Hlučínsku. Přednáška bude spojena se prezentací knihy „Mimořádný lidový soud v Opavě a „velká“ retribuce v západním Slezsku 1945-1948“.



středa 18.9. / 16.30 hod. / sál Müllerova domu
ALCHYMIE NA TALÍŘI
Středeční přednášky se Slezským gymnáziem Opava.
Když si kupujeme nějaké potraviny nebo z nich připravujeme jídlo, vnímáme barvy, chuť nebo vůni. Co se však za nimi skrývá? Proč voní a chutnají právě tak? Jaká tajemství ve sobě nesou jejich barvy? Nad chemickými nebo fyzikálními souvislostmi nás nenapadne přemýšlet. Proto zveme všechny zájemce na Středeční přednášku s opavským Slezským gymnáziem, která proběhne 18. září od 16.30 hodin v sále Müllerova domu. O přínosech i nebezpečích spojených s potravinami a nápoji nás poučí Alexandra Hoňková.



pátek 20.9. / 17.00 hod. / sál Müllerova domu
ARCHEOLOGICKÉ EXPEDICE SLEZSKÉHO ZEMSKÉHO MUZEA DO RUMUNSKA
Od roku 2022 spolupracuje Slezské zemské muzeum s Muzeem v Botoșani ve stejnojmenném kraji na severovýchodě Rumunska. Archeologové Slezského zemského muzea zde pomáhají s odkryvem pravěkých pohřebních mohyl, které jsou stále více ohroženy moderním zemědělstvím. Kromě této hlavní činnosti se věnovali také prospekci zaměřené na vyhledávání nových lokalit či se zúčastnili výzkumu neolitického sídliště. Přednáška nejen ukáže výsledky práce našich archeologů, ale ukáže také běžný život na expedici.

pondělí 30.9. / 17.00 hod.
KDYŽ PŘÍBĚHY OŽÍVAJÍ
Slavnostní křest publikace, která vznikla u příležitosti 210. výročí Slezského zemského muzea a přináší 210 zajímavých příběhů o muzejních předmětech.
Snahou autorů bylo nejen uctít ono jubileum, ale prostřednictvím 210 vybraných předmětů ukázat čtenářům bohatství muzeem spravovaného sbírkového fondu. V knize je proto prezentováno všech 21 podsbírek a do její přípravy se zapojili všichni kurátoři muzea.
Předměty jsou v knize rozděleny do šesti kapitol. První, s podtitulem Předměty jako mluvčí lidí, kteří již promluvit nemohou, přináší příběhy spjaté s konkrétními osobnostmi - sběrateli, umělci, vojáky, spisovateli aj. Druhá kapitola, Uchování paměti - Předmět jako svědek minulosti, obsahuje předměty dokumentující dnes zaniklá místa, ohrožené či vyhynulé druhy zvířat, předměty spjaté s válečnými hrůzami. Třetí kapitola: Zajímavý osud - Každý předmět má svou minulost, je dokladem toho, že každý předmět má co říct. Čtvrtá kapitola, Za hranicemi - Předměty přinášející svědectví ze vzdálených míst, přináší unikátní soubor artefaktů, které jsou spjaté např. s Orientem, Itálií, Francií, Egyptem, Amerikou či severskými zeměmi. V páté kapitole, Celebrity sbírky - Nejznámější či nejžádanější předměty, se nachází přehled předmětů, které ve své podstatě tvoří obraz muzea navenek, jsou často publikované v knihách či časopisech, objevují se opakovaně na výstavách a je o ně zkrátka neustálý zájem. Naproti tomu poslední, šestá kapitola, Skryté poklady depozitářů - Předměty doposud utajené, prezentuje téměř 40 unikátních předmětů, které nebyly prozatím publikovány či vystaveny.
Tato výroční kniha čtenáři přináší 210 předmětů, které nic nespojuje, každý mluví sám za sebe. A každý z nich vypráví svůj příběh…
Součástí křtu bude krátkodobé vystavení vybraných předmětů, které už dlouhá léta neopustily depozitář.
Akce je součástí festivalu Bezručova Opava.


120x600-ehotel.jpg
 
TOPlist
Copyright 2016. All rights reserved.
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky