DŮM UMĚNÍ - Opavský svět kultury

Sestavuji aktuální kalendář ...
Hledat
Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

GALERIE, VÝSTAVY, PŘEDNÁŠKY
DŮM UMĚNÍ
Pekařská 12, 746 01, Opava, tel.: +420 553 668 734, +420 734 862 481

otevřeno: út - pá 13.00 - 18.00, so - ne 10.00 - 18.00 hod.


13.6. - 18.8.
MATĚJ FRANK - SMRT SLUNCE - PRÁZDNÁ MÍSTA
Monografická výstava původem opavského sochaře Matěje Franka představí figurativní sochy, architektonické zásahy a interaktivní instalace v historických prostorách Domu umění i ve veřejném prostoru města Opava.
Vernisáž výstavy proběhne ve čtvrtek 13.6. v 17.00 hodin.13.6. - 18.8.
HANS PETER KUHN - NEVYMEZENÁ KRAJINA IV
Do prostoru původní klášterní oratoře, která navazuje na hlavní výstavní prostor Domu umění navrhl německý umělec Hans Peter Kuhn (*1952) světelně-zvukovou instalaci Undefined Landscape IV / Nevymezená krajina IV. Mediální instalace pracuje s působivou prostor vyplňující světelnou atmosférou a komplexní tichou zvukovou kompozicí pro 16 reproduktorů. Světlo i zvuk tak vytváří jednu nevymezenou krajinu, která vyplňuje fyzický prostor oratoře, zároveň jej však přesahuje do všech směrů, prolíná se s přiléhající instalací Matěje Franka a nehmotně vstupuje také do presbytáře kostela sv. Václava. Instalace Undefined Landscape byla dříve představena na výstavách v japonské Tokushimě (2007), v Berlíně (2008) a v belgickém Mons (2011). Výstava v Domě umění probíhá paralelně s Kuhnovou výstavou v Galerii Cella pořádanou Bludným kamenem (Hans Peter Kuhn: Cycles / Cykly, Galerie Cella a Hovorny, 3. 5.-20. 6. 2024).
Vernisáž výstavy proběhne ve čtvrtek 13.6. v 17.00 hodin.13.6. - 18.8.
MICHAELA NOVÁ - ZE MĚ
Cyklus obrazů s názvem „Ze mě“ představuje introspekci autorky, která ve svých dílech zpracovává své niterné pocity, přijetí sebe sama a představuje nám ženskost v její samotné podstatě. Charakteristickým znakem její tvorby je propojení abstraktní malby se realismem. Ve své tvorbě využívá kombinovanou techniku akrylu, akvarelu, mramorování, dále pracuje s vrstvením, průhledností a symbolikou, jež propůjčuje dílům hlubší význam. Propojovacím prvkem celé výstavy bude voda, jakožto symbol jemnosti anebo síly. Nic na Zemi není tak měkké a poddajné právě jako voda, která nám ale na druhou stranu neustále dokazuje, že dokáže zdolávat pevné a silné. Vodu nic nepřekoná.
Vernisáž výstavy proběhne ve čtvrtek 13.6. v 17.00 hodin.
6.6. - 25.6. / arkády Dvořákovy sady
JAROMÍR 99 - ÚTRŽKY SNŮ
Výstava digitálních kreseb a skic.
Výstava Jaromíra 99 / Útržky snů představuje digitální kresby a skici Jaromíra 99. Jedná se o momenty, které si zapamatoval po raním probuzení a nakreslil si je do svého iPadu. Na výstavě bude představeno přes čtyřicet motivů. Po celou dobu festivalu Slunovrat od 20. do 22. června bude navíc výstava prodejní. Zakoupit si můžete grafiky i limitované tisky Jaromíra 99.27.6. - 1.9. / arkády Dvořákovy sady
KOMIKS OPAVIAE / 800 LET OPAVY V KRESBÁCH STUDENTŮ A STUDENTEK ZUŠ
Výstava.
Komiks prezentuje osmisetletou historii Opavy prostřednictvím více než 40 obrazů, které výtvarně zpracovali studenti a studentky výtvarného oboru Základní umělecké školy Opava pod vedením MgA. Markéty Janečkové a ve spolupráci s Opavskou kulturní organizací. Děti absolvovali zážitkové animační programy a obdrželi textové a obrazové podklady, které jim byly inspirací pro následné ztvárnění obrazů. Pracovali s výtvarnou zkratkou, symbolickým vyjádřením dějů a událostí za užití černobílé kresby (perokresba), která byla následně graficky zpracována a doplněna texty. Výsledkem je komiks zpracovaný dětmi určený zejména dětem, ale nejen jim.
Vernisáž výstavy proběhne ve čtvrtek 27.6. v 17.00 hodin.


pátek 7.6. / 17.00 - 22.00 hod. / Dům umění a kostel sv. Václava
MUZEJNÍ NOC V DOMĚ UMĚNÍ
17.45 - 18.15 hod. / Bakchus
18.30 - 19.00 hod. / módní přehlídka
20.00 - 20.30 hod. / módní přehlídka
20.30 hod. / vyhodnocení questingu a odměny pro všechny účastníky + ocenění tří vylosovaných
20.45 - 21.15 hod. / Bakchus
Relax a education zóna.
Výstava fotografií Lucie Deutsch.
Vstup zdarma.

sobota 15.6. / 17.00 hod. / arkády Dvořákovy sady
ARPEA AND FRIENDS
House Music Event. Další z akcí zaměřující se na elektronickou hudbu - deephouse, afrohouse, tech-house, pod taktovkou DJ´s Arpea, Dumb Raw Sky, Kokiss. Těšit se můžete na příjemnou atmosféru, letní drinky i dobrou kávu.

neděle 16.6. / 15.00 hod. / kostel sv. Václava
BEETHOVENŮV HRADEC
FINÁLOVÝ KONCERT ZA DOPROVODU JANÁČKOVY FILHARMONIE OSTRAVA
59. ročník Mezinárodní interpretační soutěže Beethovenův Hradec v oboru housle pořádá Beethovenův Hradec, z. s. a Základní umělecká škola, Opava, p. o. za finanční podpory Moravskoslezského kraje, Ministerstva kultury České republiky a dalších sponzorů. Soutěž je určena interpretům do 30 let (včetně). Všechna soutěžní kola jsou přístupná veřejnosti, kandidáti nehrají anonymně. Finálové 3. kolo - hra zpaměti jeden ze následujících koncertů: Ludwig van Beethoven: Koncert D Dur op. 61 - Petr Iljič Čajkovskij: Koncert D Dur op. 35 - Jean Sibelius: Koncert D moll op. 47 - Antonín Dvořák: Koncert A moll op. 53 - Felix Mendelssohn Bartholdy: Koncert E moll op. 64* 3. kolo soutěže bude probíhat ve spolupráci s Janáčkovou filharmonií Ostrava. Organizátor soutěže si vyhrazuje právo i možnost konání 3. kola za doprovodu klavíru. Případná změna bude zveřejněna na webu www.beethovenuvhradec.cz nejpozději do konce dubna 2024.

čtvrtek 20.6. - sobota 22.6. / kostel sv. Václava
FESTIVAL SLUNOVRAT 2024
Multižánrový festival.
Slunovrat proběhne opět také v prostorech OKO. Festivaloví návštěvníci mají v rámci své vstupenky na festival i volný vstup do všech výstavních prostor OKO, také bude prodloužena jejich otevírací doba do 19.00 hodin.

pondělí 24.6. / 19.00 hod. / kostel sv. Václava
JANÁČKOVA FILHARMONIE V OPAVĚ
2. abonentní koncert, vstupné a další informace na www.jfo.cz.

středa 26.6. / 19.00 hod. / kaple sv. Dominika
KYTAROVÝ KONCERT - PAVEL MAREK, JIŘÍ MECA, ALENA MECOVÁ
Koncert.
Na koncertě vystoupí opavští kytaristé, kteří představí program od staré hudby až po současnost, zazní sólové výstupy, duo i trio.
Vstupné 150,- Kč.
1.1. - 31.12.
MICHAL ŠKAPA - STARMAN
Neónová instalace.

There's a starman waiting in the sky
He'd like to come and meet us
But he thinks he'd blow our minds

Tam je Starman a čeká na obloze
rád by nás navštívil
ale myslí si, že nám to odpálí mozek...

Refrén ze slavné písně od Ziggy Stardusta nebo-li Davida Bowie. Jeho texty jsou jednou ze inspirací k vytvoření světelného objektu na střechu opavského Domu umění. Vertikální protáhlá přístavba, která se zvedá z terasy a přiléhá k domu může připomínat právě odpalovací rampu pro rakety cestující ke hvězdám. Hvězdám, které reprezentují naše sny a touhu po poznání něčeho co nás přesahuje, možná nových světů a bytostí. Silueta člověka, kosmonauta, průzkumníka, jenž se vydává na cestu za dobrodružstvím do nových světů. Neónová instalace od Michala Škapy je vymyšlena speciálně na míru daného prostoru a je jedním z typických výrazových prostředků autora. Sestává ze několika barevných neónových trubic, které tvoří uzavřený okruh a svití svým charakterictickým barevným světlem a tvoří tak magickou světelnou kresbu na ploše stavby. Objekt bude umístěn na exteriéru Domu umění trvale.
1.1. - 31.12.
MIROSLAV BROOŠ - DAROVANIE… ZEME III
Před Domem umění v Opavě na zatravněném prostranství pod dohledem Utíkající dívky trvá a neustále se proměňuje specifická instalace akademického výtvarníka prof. Miroslava Brooše. Jde o třetí fázi výstavy „Darování… Země“, jež probíhala v Domě umění v rámci festivalu Bezručova Opava. V tomto unikátním projektu dochází k splynutí darované země z různých koutů Slovenska, České republiky a dalších míst s tou opavskou…


1.1. - 31.12. / kostel sv. Václava
OBRAZ OSLAVENÍ SV. VÁCLAVA
Obraz Oslavení sv. Václava je přístupný celoročně v kostele sv. Václava, pouze v případě příprav svateb a dalších akcí může být kostel pro veřejnost uzavřen.
Autorem obrazu, představující scénu po zavraždění knížete Václava, je vídeňský malíř Anton Petter, který jej dokončil v roce 1844 původně pro hlavní oltář katedrály sv. Václava v Olomouci. Práce na obraze provázely spory o konkrétní podobě se zadavatelem, tehdejším olomouckým arcibiskupem Maxmilianem Josephem Sommerau-Beeckhem. Právě kvůli nespokojenosti arcibiskupa a kritice ze strany tisku nebyl obraz na hlavní oltář nikdy nainstalován. Byl uložen na půdě Kroměřížského zámku, několikrát přesunut, až se na něj postupně zapomnělo. Znovuobjeven byl v roce 2011, kdy také začaly restaurátorské práce. V roce 2012 byl nejdříve vystaven v ostravské multifunkční hale Gong a v roce 2014 umístěn v presbytáři kostela sv. Václava v Opavě. Vedle zajímavých historických reálií obraz upoutá diváka svým výrazným koloritem a kompozicí založenou na protikladech. Díky své velikosti (rozměry malby 825 x 490 cm) jde o největší obraz sv. Václava, jaký byl kdy vytvořen.


 
TOPlist
Copyright 2016. All rights reserved.
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky