Vodárenská věž, Janská 7, 746 01, Opava, tel.: +420 602 250 559
otevřeno: po - pá 15.30 - 19.30 hod. (není-li uvedeno jinak)
1.1. - 31.12.
KURT NAFURT
Stálá expozice Kurta Gebauera.
1.1. - 31.12.
OPAVA ŽELEZNIČNÍ
Stálá venkovní výstava o historii železnic na Opavsku. Výstava se uskutečňuje za podpory Statutárního města Opava.
1.1. - 31.12.
OPAVA ŽELEZNIČNÍ PLUS
Nová vnitřní expozice o historii železnice na Opavsku, která rozšiřuje současnou venkovní výstavu Opava železniční. Vnitřní expozici si můžete po předchozí domluvě prohlédnout vždy v otevírací době KUPE od 15.30 do 19.30 hodin. Vstupné je dobrovolné.
12.6. - 31.8.
PETR ZATLOUKAL - ŁUKASZ ZAWADA - LUBO HAJDUČÍK - O ČEM SNÍ KLUCI?
Výstava.
Výstava O čem sní kluci? propojuje tvorbu tří autorů, kteří se s různou citlivostí, ale jednotnou hloubkou, dotýkají tématu prostoru a jeho osobního přetváření. V centru výstavy stojí stejnojmenný soubor olomouckého fotografa Petra Zatloukala (*1956), jenž mezi lety 2012-2024 dokumentoval zaniklé technické a průmyslové provozy na Jesenicku. V opuštěných dílnách, šatnách a továrnách zachycoval momenty, kdy si dělníci osobitým způsobem „zdomácňovali“ pracovní prostředí - výstřižky z erotických časopisů, kalendářů a plakátů, které polepovali na skříňky, stěny či kontrolní panely. Tento na první pohled marginální detail ukazuje pracovní prostředí jako prostor snění, úniku a též touhy. Petr Zatloukal sleduje tuto subkulturu mužského vizuálního světa jako svébytnou estetiku se jasnými znaky doby i místa. Podobně zmapoval prostředí zaniklých dolů na Horním Slezsku Łukasz Zawada, fotograf působícího při Muzeu hornictví v Zabrze (PL). Speciálním hostem výstavy pak je slovenský fotograf a katolický kněz Lubo Hajdučík, jehož zátiší se náboženskými předměty nabízejí zcela odlišný pohled na prostor a jeho význam. Místo erotického motivu a technického rozpadu vnáší Hajdučík do výstavy rovinu meditace, ticha a duchovní přítomnosti. Tři pohledy, tři odlišné přístupy, jeden společný prostor: výstava O čem sní kluci? zkoumá intimitu prostoru, jeho estetiku anebo způsoby, jakými se v něm zrcadlí touha, paměť i ticho.

12.6. - 31.8.
MARTIN PETIŠKA - TAJNÝ ŽIVOT HUDBY
Výstava.
Výstava Martina Petišky představuje slavné skladatele vážné hudby v nečekaně radostné podobě. Autor se ve svých kresbách vrací k dětskému údivu nad tím, proč jsou jejich portréty tak vážné - a pokouší se je ukázat s úsměvem. Martin Petiška je básník, romanopisec, novelista, povídkář, dramatik, scénárista, nakladatel a esejista, který píše pro děti i dospělé. Přednášel na Karlově univerzitě a na Univerzitě Jana Ámose Komenského. Působil jako galerista a šéfredaktor časopisu Good News. Z rukou Otty Habsburského přijal medaili císařovny Marie Terezie. Byl vyznamenán cenou Tomáše Bati, cenou Paul Harris Fellow, medailí Franze Kafky a cenou AIEP za nejlepší detektivní povídku roku. Je držitelem ocenění Společnosti Sherlocka Holmese, rovněž tak Společnosti Agathy Christie a získal také význačnou cenu Euro Pragensis Art. Jeho dílo Píseň robota Amadea bylo oceněno cenou SIG Mensy České republiky. Píše také pod pseudonymem Eduard Martin a je synem spisovatele Eduarda Petišky.