KUPE - Opavský svět kultury

Sestavuji aktuální kalendář ...
Hledat
Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

GALERIE, VÝSTAVY, PŘEDNÁŠKY
KUPE

Vodárenská věž, Janská 7, 746 01, Opava, tel.: +420 555 501 415


otevřeno: út - ne 14.00 - 20.00 hod. (není-li uvedeno jinak)


1.1. - 31.12.
KURT NAFURT
Stálá expozice Kurta Gebauera.

1.1. - 31.12.
OPAVA ŽELEZNIČNÍ
Stálá venkovní výstava o historii železnic na Opavsku. Výstava se uskutečňuje za podpory Statutárního města Opava.


4.8. - 31.8.
FRANTIŠEK BALON - FRBA
Výstava obrazů Františka Balona.
Obrazy Františka Balona jsou oproštěné od detailů a preciznosti, vznik Balonových pláten je dlouhý proces od myšlenky přes četné skice.
František Balon se narodil v roce 1946 v ve Slezsku, v Česko-polském pohraničí. Profesně se věnuje grafice, umělecké fotografii i literární tvorbě. Od několika let nejvíce času věnuje své původní vášní -malování obrazů. Své obrazy signuje FRBA. Malování bylo jeho vášní od dětství. Pro „nesprávný poměr k socialistickému zřízení“ mu bylo znemožněno ukončit vysokoškolská studia (ač se o to dvakrát pokoušel). Proto od roku 1970 do roku 1980 využíval pravidelně a intenzívně možnost soukromého vzdělávání v oboru malířství u umělců sdružených v Polském svazu výtvarníků, ve střediscích Opole, Kraków anebo také Bydgoszcz. Prošel mnoha povoláními, včetně hornictví. Při tom všechen volný čas stále věnoval výtvarnictví. Zkoušel všechny techniky. Po roce 1970 se věnoval hlavně grafice a umělecké fotografii. Od roku 1974 do roku 1985 se profesně věnoval fotografii či užitkové grafice. Od roku 1991 do roku 2004 byl zaměstnán jako novinář a grafik. Pak se osamostatnil jako grafik a překladatel. Má na svém kontě četné ilustrace v časopisech či knihách, přebaly knih i vlastní knižní publikace. Měl více než dvacet autorských výstav fotografií v České republice, ale také i v zahraničí, mezi jinými v polském Krakově. Odborná kritika velmi často přisuzovala jeho fotografiím „malířské vidění“. V roce 2013 vycestoval z České republiky. Rok strávil na Kanárských ostrovech, na ostrově Tenerife, pak dva roky na jihu Švédska. V obou těchto místech měl všestranně velmi dobré podmínky pro tvorbu.
Znovu se intenzívně vrátil k malování. Kromě olejových obrazů, které předchází desítky skic a studii, vytváří malé skulptury malované na kamenech vybraných tvarů. Od švédských přátel se mu dostalo označení „malíř myšlenek“. Mohl by tedy být, snad, zařazován k symbolistům. Jeho obrazy jsou záměrně oproštěny od detailů a preciznosti, dalo by se říct, že až na hranici naivizmu. Nadále se sporadicky věnuje užitkové grafice, hlavně knižní. Maluje v podstatě jen pro vlastní potěšení, kromě čistě komorních prezentací, zatím své obrazy samostatně nevystavoval. Od roku 2016 se definitivně usídlil zpět v České republice. Žije ve Znojmě.
Vernisáž výstavy proběhne ve čtvrtek 4.8. v 17.00 hodin.

9.9. -
JAN ČERVINKA - HORY
Výstava fotografií Jana Červinky. Z černobílých fotografií na vás dýchne drsný svět nejvyšších hor a syrová atmosféra expedičního horolezectví, autor byl členem prvních národních expedic po druhé světové válce, na horu Mont Blanc vylezl ještě ve svých 76 letech.
Jan Červinka je opavským rodákem vyrůstajícím v Olomouci a žijícím v podhůří Krkonoš ve Vrchlabí a patří k prvním členům národních horolezeckých týmů a účastníkům prvních národních horolezeckých expedic. Červinkův vstup mezi horolezeckou elitu spadá do časů, kdy horolezci z různých zemí začali dobývat dosud nezdolané vrcholy po celém světě. Zúčastnil se slavných výprav na Kavkaz na konci 50. let, také do Hindúkuše v 60. letech a do Himálaje v letech sedmdesátých, které byly důležitou součástí toho, co dnes můžeme nazvat zlatým věkem expedičního dobývání hor národními týmy. Jeho horolezecká kariéra trvala tři čtvrtě století - od začátků na skalách v moravském Rabštejně na konci 40. let, přes zdolání nejvyšší hory Severní Ameriky Denali na Aljašce ve věku 62 let v roce 1994 až po poslední výstup na Mont Blanc, který uskutečnil ve věku 76 let v roce 2006.
Vernisáž výstavy proběhne v pátek 9.9. v 17.00 hodin.


 
TOPlist
Copyright 2016. All rights reserved.
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky