ZÁMEK HRADEC NAD MORAVICÍ - Opavský svět kultury

Sestavuji aktuální kalendář ...
Hledat
Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

MUZEA, ZÁMKY, HRADY
ZÁMEK HRADEC NAD MORAVICÍ

Správa státního zámku Hradec nad Moravicí
Městečko 2, 747 41, Hradec nad Moravicí, tel.: +420 553 783 915
www.zamek-hradec.cz
e-mail:
hradec@npu.cz   pribyla.radomir@npu.cz
rezervace prohlídek: +420 553 783 444

otevřeno:
duben: so - ne 10.00 - 16.00 hod.
květen - září: po zavřeno, út - pá 9.00 - 17.00, so - ne 10.00 - 18.00 hod.
říjen: so - ne 10.00 - 16.00 hod.Význam hradeckého ostrohu byl dán především strategicky výhodným utvářením terénu, nabízejícím bezpečné útočiště. Také proto někdejší slovanské hradisko z 8. století vystřídal kolem poloviny 11. století knížecí hrad Přemyslovců, přebudovaný o dvě století později českým králem Přemyslem Otakarem II. na výstavný hrad chráněný důkladnou fortifikací. Od počátku 16. století dávali čeští panovníci zdejší zboží do zástavy. Posledním zástavním pánem byl Kašpar Pruskovský z Pruskova, který jej v roce 1585 získal do dědičného majetku a současně zahájil renesanční přestavbu stále ještě středověkého hradu na pohodlně zařízené sídlo s okrasnou zahradou a lesoparkem.

V období 1778 až 1945 drželo Hradec šest generací pruského knížecího rodu Lichnowských z Voštic a Werdenbergu. Velký požár z února 1796 podnítil celkovou adaptaci zámku, koncipovanou krnovským stavitelem Janem Mihatschem. Přes menší následné úpravy v duchu dobového historizmu si skvostně vybavená rezidence elitního aristokratického rodu regionu svůj klasicistní vzhled uchovala podnes, v první třetině 19. století byl založen šedesáti hektarový přírodně  -  krajinářský park výjimečné kompoziční a dendrologické úrovně.

Mezi léty 1874 až 1891 vedli stavitelé A. Langer z Vratislavi a F. Händel z Výmaru přístavbu tzv. Červeného zámku s hradební zdí a Bílou věží. Architektonicky mimořádně atraktivní komplex inspirovaný režnými hrady německého středověku zahrnul mj. nezbytnou konírnu s kočárovnou.
Zámek Hradec nad Moravicí má druhý největší park na území Moravy a Slezska. Na rozdíl od ostatních není uzavřeným celkem, ale otevírá se volně do krajiny. Počátky zámeckého parku spadají do doby po požáru v roce 1796. Zpočátku býval park jen v okolí zámku, teprve po úpravách v devatenáctém století byl více rozšiřován. První spolehlivý doklad hovořící o parku je z roku 1834. Celý zámecký areál, včetně lesoparku, má rozlohu 136 ha, park pak 63 ha.

Státní zámek Hradec nad Moravicí se roku 2002 stal národní kulturní památkou. Je oblíbeným turistickým cílem a kulturně-společenským centrem Opavska. Bílý zámek je vyinstalován dochovaným kmenovým mobiliářem a v současné době nabízí návštěvníkům dva prohlídkové okruhy, samostatnou historickou expozici a obrazovou galerii. Součástí areálu je rovněž novogotický Červený zámek a Bílá věž. Celý zámecký areál je zakomponován do přírodně - krajinářského parku, který je svou rozlohou největší v Moravskoslezském kraji.

Zdroj: Oficiální webové stránky státního zámku Hradec nad Moravicí


Výstava:


2.12. - 30.12.
VÁNOCE PRINCE FELIXE
Dopis osmiletého Felixe Lichnovského matce Eleonoře, nalezený v roce 1993 náhodně ve stavební suti při rekonstrukci zámku Hradec nad Moravicí, se stal námětem letošních Vánoc.

Překlad zní: Moje milá maminko! Děkuji ti, že jsi mi vánoční stromeček už připravila. Bude jistě velmi pěkný a bude se nám jistě všem líbit, udělá nám radost. Nechci Tě v tom vánočním čase zdržovat, ale já i mé sestry doufáme, že na něm bude viset mnoho krásných věcí. Těšíme se velice na dobré jídlo. Ha, ha, dostaneme mnoho! Jsem Tvůj poslušný syn. Tobě, drahá maminko Felix von Lichnovský.
Tvůj syn 1822, 24. prosince V Hradci ve Slezsku.

Slavnostní výzdoba pokojů, rodinná sešlost u vánočního stolu a dárky pod nastrojeným stromečkem jsou novým fenoménem, vyvíjejícím se od 19. století. První zmínky o této tradici na vídeňském panovnickém dvoře se objevují ve spojitosti s okázalými oslavami Vánoc v paláci, dnes známém jako muzeum Albertina. Vyvolaly takové nadšení, že v roce 1824 si do svých apartmánů pořídil takový stromek i císař František I. Na katolický vídeňský dvůr tak pronikl protestanský symbol vánoc a následně se poté šířil po celé monarchii.
Pojďte se s námi projít reprezentačně vybavenými zámeckými interiéry s vánočními dekoracemi v historickém aranžmá, stromečky, dobovými dárky, hračkami i sto let starým betlémem. To vše budete moci spatřit na mimořádném vánočním okruhu na zámku na Hradci nad Moravicí.

Otevřeno je v tomto režimu: 2. - 3., 9. - 10., 16. - 17., 22. - 23., 27., 28., 29., 30. 12. 2023 od 10.00 do 16.00 hodin, provádíme v každou celou hodinu. 
TOPlist
Copyright 2016. All rights reserved.
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky